Akcja 2007


Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zakończyło we wrześniu 2007 r. siódmą już edycję kampanii Płytka wyobraźnia to kalectwo. Jak co roku przed i podczas wakacji ostrzegaliśmy młodych ludzi przed konsekwencjami nierozważnych skoków do wody. W tym roku kampania miała kilkakrotnie większy zasięg niż w roku ubiegłym. Było to możliwe dzięki współpracy ze Strażą Miejską oraz aktywnie działającym Centrom Integracja , które koordynowały działania na Pomorzu, w Małopolsce oraz w Lubuskiem.


Nasze działania związane z kampanią rozpoczęły się już 27 marca 2007 r. Wraz ze Strażą Miejską m.st. Warszawy Integracja zorganizowała wówczas szkolenia dla strażników miejskich, którzy przyjechali z 47 miast z terenu całej Polski. Podczas szkolenia, które odbyło się w warszawskim kinie IMAX uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne i zostali przeszkoleni do prowadzenia szkoleń dla pedagogów i nauczycieli.

 

Kolejne szkolenia, tym razem dla 1600 nauczycieli, odbyły się 24 kwietnia 2007 r. w 50 miastach w całej Polsce. Podczas szkoleń omówiono przygotowany dla nauczycieli pakiet dydaktyczny, który ułatwi prowadzenie zajęć z uczniami. W pakiecie znajduje się kaseta VHS i płyta CD z filmem edukacyjnym dla uczniów, scenariusz do prowadzenia zajęć dla nauczyciela oraz książeczka na temat bezpieczeństwa nad wodą, opracowana z myślą o najmłodszych. Każda szkoła, która wzięła udział w akcji, otrzymała taki pakiet bezpłatnie. Ponadto, nauczyciele, którzy przed wakacjami poprowadzili lekcje z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych kampanii, otrzymali od Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy certyfikat poświadczający przeprowadzenie zajęć dydaktycznych, który można przedstawić w dokumentacji przy ubieganiu się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego. Zaświadczenie było wydawane na podstawie sprawozdania, które każdy nauczyciel lub dyrektor szkoły przesyłał do organizatorów akcji. W tym roku lekcje poprowadziło 660 nauczycieli, natomiast lekcjach uczestniczyło 67 tysięcy uczniów. To trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym.


W szkoleniach wzięli udział nauczyciele i uczniowie z następujących miast: Bełchatów, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Cieszyn, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jasło, Jelenia Góra, Józefów, Kalisz, Kęty, Kielce, Konin, Kraków, Lubin, Łódź, Nysa, Opole, Ostrołęka Radomsko, Ostrowiec, Świętokrzyski, Pabianice, Piła, Płock, Poznań, Pruszków, Puławy, Ruda Śląska, Rybnik, Skierniewice, Starachowice, Szczecin, Szczecinek, Toruń, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław, Września, Zamość, Zgierz, Nakło nad Notecią, Paczków, Kędzierzyn, Koźle. To cztery razy więcej miast niż w ubiegłym roku.

 

Kampania "Płytka wyobraźnia to kalectwo" to także akcje plakatowe. Wzorem lat ubiegłych zapraszaliśmy partnerów do ekspozycji plakatów kampanii. Dzięki współpracy z licznymi jednostkami WOPR oraz organizacjami pozarządowymi, placówkami zdrowia oraz innymi instytucjami na terenie całego kraju plakaty akcji zawisły na plażach i w miejscowościach wypoczynkowych, gdzie ostrzegały wypoczywających przed skutkami brawurowych i nieprzemyślanych skoków do wody.

 

Ogromny zasięg kampanii zawdzięczamy zawsze współpracy z mediami. W tym roku szczególne podziękowania za wsparcie należą się

Radiu RMF FM

A także: Radiu Zielona Góra, Radiu Plus, Radiu Zachód

4 lipca 2007 r. w Centrach Integracja w Gdyni, Krakowie i Zielonej Górze odbyły się Dni otwarte. Dotyczyły one kampanii Płytka wyobraźnia to kalectwo oraz Funduszu Pierwszy Krok.

 

Szczegółowy raport z działań w ramach Dni otwartych znajdą Państwo poniżej:

Centrum Integracja Gdynia

Centrum Integracja Kraków

Centrum Integracja Zielona Góra