601100100 - numer na wagę życia


 

Od 2000 roku operator współpracuje ze służbami ratowniczymi GOPR, TOPR i WOPR. Dzięki tej współpracy istnieją Zintegrowane Systemy Ratownictwa, obsługujące specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601 100 100.

Zintegrowany System Ratownictwa jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM, UMTS, GPS. Zapewnia szybką i niezawodną łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi. Dyspozytor może koordynować wiele zdarzeń i wypadków jednocześnie. System obsługują trzy główne Centra Koordynacji - Giżycko, Sopot, Wrocław - czynne w sezonie całą dobę. System jest konsekwentnie rozbudowywany i w tym roku do istniejących dotychczas Centrów dojdą trzy „stanowiska wyniesione” przyjmujące zgłoszenia w Szczecinie, Suwałkach i Legionowie. Połączenia z sieci Plus są automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia z pozostałych sieci odbierane są w głównym centrum w Sopocie.

 

 

Wystarczy, że dyżurny ratownik przyciśnie jeden przycisk, a o wypadku zostanie powiadomiona jednostka ratownicza najbliższa miejscu, gdzie zdarzył się incydent. Błyskawicznie można wezwać też potrzebne wsparcie, np. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

 

 

 

Portal 601100100.pl

Polkomtel wraz z WOPR jest partnerem portalu www.601100100.pl, na którym można znaleźć wszystko co jest związane z bezpieczeństwem nad wodą, na wodzie i pod wodą. Głównym jego celem jest dostarczanie informacji pogodowych oraz turystyczno-rekreacyjnych związanych z akwenami. Najważniejszym jednak zadaniem portalu jest edukacja i zapobieganie nieszczęściu, gdyż każde uratowane życie jest na wagę złota. Każdy kto nie popełni nad wodą błędu znając zasady bezpiecznego zachowania nad i na wodzie zasługuje na szacunek. Powstały w ubiegłym roku portal został powiększony o nowe funkcje. Do 250 lokalizacji w Polsce rozbudowany został serwis pogodowy, a nowością jest pogoda online. Są to dane ze stacji pogodowych przekazywane z opóźnieniem 10 minut, dzięki którym budząc się na przykład na wakacjach w Gdańsku będziemy mogli sprawdzić jaki wieje wiatr, z jakiego dokładnie kierunku, z jaką siłą, jaka jest prawdziwa temperatura powietrza, a nawet promieniowanie UV.

 

 

Portal edukuje i podaje informacje prewencyjne. Dzięki temu coraz więcej osób ma świadomość, jak zachowywać się nad wodą bezpiecznie, jak zadbać o siebie i rodzinę na jachcie lub kajaku, co zrobić w przypadku awarii.